Rwanda

Odosobnienie Dawania Świadectwa

Rwanda – 14-19 kwietnia 2014 roku

6 kwietnia 1994 rozpoczęło się w Rwandzie ludobójstwo na niewyobrażalną skalę, które pochłonęło ponad milion osób w przeciągu zaledwie 100 dni. Zbrodnia ta wstrzasnęła całym światem i nie sposób jej zapomniec.

W kwietniu 2014 roku dokładnie dwadzieścia lat później Mistrzowie Zen Bernie Glassman i Grover Genro Gauntt pojadą do Rwandy, aby dawać świadectwo temu, co się wtedy wydarzyło. Zapraszają Cię, byś do nich dołączył w Odosobnieniu Dawania Świadectwa, współorganizowanego przez organizacje: Memos – Learning From History (z Rwandy), Hudson River Peacemaker Center oraz Zen Peacemakers.
Naszymi gospodarzami będą Dora Urujeni i Issa Higiro, reprezentujący Memos.

Dora Urujeni and Issa Higiro

Odosobnienie ma charakter wielowyznaniowy i wielonarodowościowy, a opiera się na Trzech Zasadach Zen Peacemakers: Nie Wiedzeniu, Dawaniu Świadectwa, Działaniu z Serca.

Dni spędzać będziemy w Murambi (patrz poniżej)
siedząc w ciszy, medytując, modląc się, recytując imiona zmarłych, wędrójąc po rozległym wzgórzu i jego stokach, czuwając i odprawiając ceremonie żałobne.

Uczestnicy, a wsród nich Rwandyjczycy ocaleli z pogromu, będą się codziennie spotykać w małych kręgach, aby w ich bezpiecznej przestrzeni dzielić się swoimi przeżyciami, zaś cała grupa spotykać się będzie wieczorami, aby dawać świadectwo historiom o przetrwaniu, o gniewie, winie, wybaczaniu i pojednaniu.

To Rwanda będzie naszym głównym Nauczycielem podczas Odosobnienia, a wspomoże ją w tym grupa doświadczonych przewodników duchowych z Rwandy, Ugandy, Konga, Burundii, Kenii, Tanzanii, USA, Belgii i Francji, której prace koordynować będą Mistrzowie Zen Bernie Glassman i Grover Genro Gauntt, oraz Dora Urujeni i Issa Higiro.

„Najmroczniejsza strona ludzkości jest niezwykle świeża w nieprzetworzonej jeszcze pamięci Rwandczyków, którzy przeżyli oraz we wspomnieniach morderców. Niezwykłe jest to, że oni mogą wspólnie żyć. Ścieżka wybaczania i pojednania, na której się znajdują, daje nadzieję całej ludzkości.” – słowa Granta Coucha, uczestnika odosobnienia w Rwandzie z 2010 roku.
Kontakt i bliższe informacje:

Więcej informacji udzieli ci Ginni Stern: [email protected]

Telefon w USA :  +1 802 734 6223

 

Tłumaczenie: Sabina Steckiewicz